Solid Wood Panels

What forms the basis of our furniture; nature itself. The material for our products is formed by solid wood panels obtained from beech trees, known for their hardness and durability. Theses panels are produced by combining beech stubs (pieces of wood). Therefore, even in the form of furniture, they are still living beings and are affected by heat, humidity and light.

Solid Wood Legs

The other main component that connects and forms the basis of our products is the wooden legs that we have carefully shaped. The legs are produced in 3cm and 5cm variations, which allow our products to stand firmly. Thanks to the hard structure of beech wood, we minimize the shaking that may occur during use.

Natural Oils

We use special oils prepared from VOC Free (Zero Volatile Component) certified resins and waxes on all surfaces . Oils with this certificate do not contain heavy metals that are harmful to humans and nature . Therefore, our products are produced with your health and comfort in mind, suitable for food contact and child health.

HR Sponge

By choosing 35 and 45 density HR sponges that offer comfort and durability together for a longer lasting furniture ; We want to keep the user experience at the highest level possible for as long as possible.

Quality Fabric

We are also very intuitive about the fabrics we use in our seating groups and cushioned products. We promise a long-lasting use with fabrics with high weight and abrasion resistance . Specific to all these parameters; We offer a total of 14 colour alternatives in 2 fabric variations being linen and suede.

Ahşap Gövde

Mobilyalarımızın temelini oluşturan şey; doğallık. Ürünlerimizin tablalarını; sertliği ve dayanıklılığı ile bilinen kayın ağaçlarından elde edilen masif paneller ile şekillendiriyoruz. Masif paneller; kayın taslaklarının (ağaç parçaları) bir araya getirilmesiyle üretilmektedir. Dolayısıyla mobilya formu kazansalar dahi yaşayan birer varlıktırlar ve ısıdan, nemden, ışıktan etkilenirler.

Masif Ayak

Özenle şekillendirdiğimiz masif panelleri birbirine bağlayan, omurgasını oluşturan diğer ana bileşenimiz; ayaklar. 3 CM ve 5 CM olarak üretilen kayın ayaklar sayesinde ürünlerimizi sağlam bir şekilde ayağa kaldırıyoruz. Kayın ağacının sert yapısı sayesinde kullanım esasında oluşabilecek sallantıları minimize ediyoruz.

Doğal Yağlar

Tüm yüzeylerde VOC Free (Sıfır Uçucu Bileşen) sertifikalı reçine ve balmumlarından hazırlanmış özel yağlar kullanıyoruz. Bu sertifikaya sahip yağlarda insana ve doğaya zarar veren ağır metalleri barındırmaz. Dolayısıyla ürünlerimiz gıda temasına ve çocuk sağlığına uygun, sağlığınız ve konforunuz düşünülerek üretilmektedir.

HR Sünger

Uzun ömürlü bir mobilya için konforu ve dayanıklılığı bir arada sunan 35 dansite ve 45 dansite (HR) yüksek yoğunluklu süngerleri tercih ederek; kullanıcı deneyimini üst seviyede tutmayı arzuluyoruz.

Kaliteli Kumaş

Oturma gruplarımızda ve minderli ürünlerimizde kullandığımız kumaşlar konusunda da oldukça hassas davranıyoruz. Gramajı ve sürtünme dayanımı yüksek kumaşlar ile uzun ömürlü bir kullanım vadediyoruz. Tüm bu parametreler özelinde; keten ve süet olarak 2 ana kategoride toplam 14 adet renk alternatifi sunuyoruz.